Wózek paletowy – podstawowe informacje: na jakie uszkodzenia i awarie narażone są ręczne wózki paletowe?

Wózek paletowy to proste i wygodne w obsłudze urządzenie. Niestety, niemal każdy sprzęt narażony jest na mniejsze bądź większe usterki. W przypadku paleciaków do awarii dochodzi w różnych momentach, nie tylko na skutek ich wzmożonej eksploatacji. Przyjrzyjmy się najczęstszym problemom, jakie dotykają posiadaczy wózków paletowych. Zobaczmy ich przyczyny, a także dowiedzmy się jak szybo i stosunkowo tanio można je usunąć.

Co zrobić, gdy pod maszyną znajdziemy ogromną kałużę oleju? Wyciek płynów z siłownika może oznaczać jego nieszczelność. O podobnym problemie może świadczyć również samoczynne opuszczanie się podniesionego ładunku. W przypadku samej nieszczelności sprawa jest prosta – wystarczy uszczelnić siłownik. Wyciek oleju może być spowodowany nieprawidłową regulacją zaworu bądź zużyciem lub uszkodzeniem uszczelnienia. Tutaj zmuszeni jesteśmy samodzielnie wyregulować zawór oraz wymienić uszczelki. Jeżeli gniazdo zaworu jest zanieczyszczone bądź zawór opuszczania nie zamyka się do końca, należy go oczyścić bądź całkowicie wymienić zużytą/niesprawną część na nową.

Wózek paletowy

Wózek paletowy

Nieco mniej problemów mamy, gdy siłownik nie pracuje bądź wózek się nie podnosi. Nie dojdzie do tego w dwóch przypadkach: dźwignia sterownicza jest nieprawidłowo ustawiona tj. jest w pozycji jazdy bądź olej uległ zużyciu i najzwyczajniej w świecie jest go za mało. Tutaj również rozwiązanie nie jest zbyt trudne – wystarczy ustawić dźwignię w odpowiedniej pozycji (podnoszenie) bądź uzupełnić niedobór oleju. Należy pamiętać, że można to robić tylko przy opuszczonych widłach.

Jeżeli wózek się nie podnosi, a dyszel pracuje pod obciążeniem to znak, że nasza wózek paletowy jest przeciążony bądź zawór opuszczania jest zepsuty (nie zamyka się, gniazdo zaworu jest zanieczyszczone etc.). Najłatwiej pozbyć się problemu zmniejszając ciężar ładunku. Gdy to nie pomoże, niezbędne będzie czyszczenie bądź wymiana zaworu.

Co się dzieje z maszyną, gdy wózek nie chce się podnieść bądź podnosi się bardzo, bardzo powoli? To znak, że problem tkwi w zaworze przeciążeniowym lub siłownikiem hydraulicznym. Mogło dojść do zanieczyszczenia bądź przestawienia zaworu, a także uszkodzenia siłownika hydraulicznego. W tym przypadku zostaje nam oczyszczenie i regulacja zaworu bądź naprawa lub wymiana siłownika.

Jak możemy zauważyć, naprawa podstawowych awarii związanych z pracą wózków paletowych nie jest rzeczą trudną – wręcz przeciwnie. Tak naprawdę każda z nich możemy dokonać samodzielnie, bez pomocy fachowca.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box