Szybki start dla starych komputerów cz.1

Szybki start dla starych komputerów cz.1

Prefetching jako dopalacz

Prefetching to zaimplementowana przez programistów Microsoft technika optymalizacyjna zwiększająca wydajność poprzez przyśpieszenie dostępu do najczęściej wykorzystywanych elementów systemu operacyjnego. Polega to na tym, że już podczas ładowania się systemu operacyjnego z dysku jego najważniejsze i najczęściej wykorzystywane elementy są przenoszone do pamięci RAM (znacznie szybszej od najszybszego dysku twardego) i tam rezydują. Prefetching bazuje na założeniu, że skoro często używany jest jakiś kod systemowy, można go zawczasu załadować do pamięci RAM, by był on później dostępny znacznie szybciej. W firmach, gdzie komputery codziennie wykorzystywane są do tych samych zadań, prefetching sprawdza się jako technika optymalizacji, jednak w domowych zastosowaniach warto go trochę wspomóc i „nauczyć” system operacyjny, które pliki są dla nas ważne, do których się często odwołujemy i które mają rezydować w pamięci RAM. W artykule wyjaśniamy, jak wykonać taki zabieg optymalizacyjny za pomocą narzędzia Microsoftu o nazwie Xbootmgr.

Xbootmgr optymalizuje proces uruchamiania systemu Windows na dwa sposoby. Po pierwsze narzędzie automatycznie defragmentuje pliki rozruchowe i rozmieszcza je w takich lokalizacjach dysku, aby się jak najszybciej ładowały do pamięci podczas startu komputera. Po drugie aplikacja umożliwia przeprowadzenie analizy procesu rozruchu, dzięki czemu już po kilku restartach systemu uzyskujemy informacje sugerujące, jaka kolejność ładowania poszczególnych danych będzie optymalna, by zapewnić maksymalną szybkość uruchamiania systemu.

Xbootmgr znajdziemy w pakiecie Windows Performance Tool-kit, który z kolei jest składnikiem oficjalnego zestawu Software Development Kit. Nie ma jednak potrzeby instalowania pełnego SDK dla Windows, aby skorzystać z Xbootmgr – instalator pozwala wybrać konkretne narzędzia (pakiet Windows Performance Toolkit).

W zależności od tego, na ile skuteczna jest automatyczna optymalizacja, Windows na starym komputerze z klasycznym dyskiem twardym może się uruchamiać (czas mierzony od włączenia do uzyskania kontroli nad systemem przez użytkownika) jedynie 30 sekund. To bardzo mało, bo zwykle kilkuletnie maszyny z dyskiem twardym startują nawet parę minut. Jednak nawet jeżeli mamy bardzo stary komputer uruchamiający się kilka minut, to użycie Xbootmgr może skutkować zauważalnym skróceniem czasu rozruchu. Nasz testowy komputer weteran przed rozpoczęciem optymalizacji za pomocą opisanych tu narzędzi uruchamiał się w czasie 140 sekund. Po wykonaniu przez nas rzeczonych działań czas ten uległ skróceniu do 69 sekund.

 

Czytaj dalej: http://artywwebie.pl/szybki-start-dla-starych-komputerow-cz-2/

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box