Wady wzroku, z którymi zmaga się większość z nas

Wady wzroku, z którymi zmaga się większość z nas

Wady wzroku to nieprawidłowości, które dotykają znaczną część społeczeństwa. Nieleczone mogą się pogłębiać i poza dyskomfortem związanym ze słabym widzeniem, wywoływać również inne dolegliwości, takie jak na przykład nawracające bóle głowy. Znane jest wiele rodzajów wad wzroku. Wszystkie je łączy jednak to, że ich przyczyna zawsze leży w niewłaściwej refrakcji oka. Mimo to niezwykle ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, z którą z wad mamy do czynienia i co możemy zrobić, aby skutecznie ją zmniejszyć (przydać mogą się specjalne preparaty na wzrok, szkła korekcyjne lub soczewki). Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie wadę wzroku, to koniecznie przeczytaj niniejszy wpis, ponieważ zawarta w nim została garść przydatnych informacji na temat najpopularniejszych wad.

wzrok

wzrok

Nadwzroczność

Nadwzroczność, popularnie zwana również dalekowzrocznością, ma miejsce w przypadku, kiedy wiązka światła pada za soczewkę oka, zamiast skupiać się na niej. Cechą charakterystyczną nadwzroczności jest nieostre widzenie z bliska. Korekta odbywa się poprzez noszenie szkieł korekcyjnych (tzw. plusów).

Astygmatyzm

Astygmatyzm to inaczej niezborność rogówkowa. Nazwa owej wady bierze się stąd, że rogówka oka jest niesymetryczna, przez co wiązki światła nierównomiernie załamują się na niej. Z tego powodu obraz widziany przez chorego jest nieostry. Jednak, w odróżnieniu od nadwzroczności, osoba z astygmatyzmem może słabiej widzieć jedynie wybrane elementy tego obrazu – na przykład pionowe lub poziome. Oko z niezbornością rogówkową może posiadać dwie (astygmatyzm regularny) lub więcej ogniskowych (astygmatyzm nieregularny). W tym ostatnim przypadku powodem choroby jest nierzadko mechaniczny uraz gałki ocznej.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada przeciwstawna do wspomnianej wcześniej nadwzroczności. Jej głównym objawem jest nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się z dala od obserwującego. Jednak to nie wszystko. Nieleczona krótkowzroczność niesie za sobą ryzyko pojawienia się dodatkowych objawów, zwłaszcza wtedy, kiedy jest już zaawansowana, a odległość, na którą dobrze widzimy, jest niewielka. Do objawów tych należą zwłaszcza zmęczenie oczu, nawracające bóle głowy, rozdrażnienie i napięcie. Jeśli choroba nie postąpiła jeszcze zbyt mocno, możliwe jest jej skorygowanie przy pomocy zabiegu laserowego. W innym przypadku konieczne jest noszenie okularów (tzw. minusów) lub szkieł kontaktowych. Przydadzą się również odpowiednie preparaty na wzrok, które może zalecić specjalista lub farmaceuta.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box