Szybki start dla starych komputerów cz.6

Szybki start dla starych komputerów cz.6

CZYSZCZENIE PROGRAMÓW Z AUTOSTARTU

Jednym z problemów, z którymi nie poradzi sobie narzędzie Xbootmgr. jest zbyt duża liczba programów ładowanych automatycznie podczas startu systemu. W takim przypadku należy posłużyć się bezpłatnym narzędziem Microsoftu o nazwie Autoruns.

► Uruchom narzędzie Autoruns z uprawnieniami administratora, a następnie rozwiń wszystkie wpisy (karta „Everything”) i w menu „Options” zaznacz »Hide Microsoft Entries«. Dzięki takiemu posunięciu z wyświetlanej listy wszystkich elementów ładowanych automatycznie podczas startu Windows znikną składniki będące oprogramowaniem Microsoftu – w ten sposób nie wyłączymy przez przypadek istotnego elementu systemu.

► Przejdź do zakładki „Logon” i usuń zaznaczenie z pola wyboru umieszczonego przy zbędnych wpisach. Jeżeli jakiegoś składnika nie jesteś pewien, kliknij go prawym przyciskiem myszki i z menu kontekstowego wybierz »Search Online…«. Wyszukiwarka Google przeszuka internet pod kątem znaczenia zaznaczonego składnika.

PRZEPROWADZKA NA SSD

Jeżeli przyśpieszenie rozruchu uzyskane za pomocą oprogramowania cię nie satysfakcjonuje, trzeba zainwestować w SSD i ustawić ten nośnik jako rozruchowy.

► Zainstaluj program EaseUS Partition Master Professional lub EaseUS Todo Backup Free Edition. Ten pierwszy program jest płatny. ale umożliwia przeniesienie na SSD systemu operacyjnego. Drugie z wymienionych narzędzi jest udostępniane za darmo, ale w tym przypadku możemy przenieść wszystkie dane z jednego dysku (partycji) na SSD. Posiadaczom laptopów zalecamy użycie przejściówki USB-SATA. W komputerze stacjonarnym SSD można podłączyć do interfejsu SATA.

► Uruchom kreatora migracji w wybranym programie, a następnie postępuj według wskazówek przekazywanych przez aplikację narzędziową. Po przeniesieniu Windows (albo catej partycji systemowej) na nośnik SSD można przeprowadzić optymalizację za pomocą Xbootmgr i Autoruns. W naszym przypadku komputer testowy po przeprowadzce na SSD startował w 36 sekund.

Facebook Comments Box
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box