Szybki start dla starych komputerów cz.3

Szybki start dla starych komputerów cz.3

Przyśpieszamy start systemu Windows

Zalecaną formą wydawania komend narzędziu Xbootmgr jest korzystanie z Wiersza polecenia. Dla przyzwyczajonych do interfejsu graficznego może to być trudne, ale wierzcie nam – tak jest zdecydowanie szybciej i wygodniej. Istotna uwaga: Wiersz polecenia, który wykorzystamy do posługiwania się narzędziem Xbootmgr, musi być uruchomiony z uprawnieniami administratora. Dzienniki generowane przez program można później wczytać do aplikacji Windows Performance Analyzer i tam je komfortowo analizować, posługując się wygodnym w obsłudze i czytelnym interfejsem graficznym.

Aby rozpocząć korzystanie z Xbootmgr w Windows 10, kliknij prawym przyciskiem myszki przycisk Start, a następnie z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz »Wiersz polecenia (Administrator)”. W systemie Windows 7 wskazujemy kolejno »Start – Wszystkie programy – Akcesoria«, a potem klikamy prawym przyciskiem myszki „Wiersz polecenia” i z menu kontekstowego wybieramy pozycję »Uruchom jako administrator«. W obu przypadkach trzeba jeszcze potwierdzić akceptację uruchomienia Wiersza polecenia w oknie Kontroli konta użytkownika.

Teraz zapiszmy wszystkie otwarte pliki i wyłączmy wszystkie programy – po prostu przestańmy pracować na komputerze. Następnie w otwartym wcześniej Wierszu polecenia z uprawnieniami administratora wprowadźmy komendę: »Xbootmgr -tracę boot -resultPath C:\temp\przed«. Komputer po kilku sekundach zostanie uruchomiony ponownie. Parametr ,,-trace boot” aktywuje pomiar procesu uruchamiania, a ,,-resultPath” definiuje ścieżkę zapisu plików dziennika.

Po ponownym uruchomieniu system Windows automatycznie otworzy małe okienko ze !20-sekundowym odliczaniem.

Uwaga! Nie klikamy przycisku »Zakończ«, tylko cierpliwie czekamy, aż okno zamknie się samoczynnie. Nie należy uruchamiać żadnych programów, ponieważ może to wpłynąć na wynik pomiaru. Gdy cały proces pomiaru jest zakończony, jego wynik znajdziemy w pliku dziennika (zapisanym w folderze C :\temp\przed\) – ma on rozszerzenie ETL. Teraz uruchamiamy Eksplorator Windows, przechodzimy do folderu zawierającego wygenerowany plik dziennika i klikamy go dwukrotnie, co spowoduje uruchomienie narzędzia Windows Performance Analyzer.

 

Czytaj dalej: http://artywwebie.pl/szybki-start-dla-starych-komputerow-cz-4/

Facebook Comments Box
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box