SPRAWNOŚĆ STAWÓW WYZNACZNIKIEM MŁODOŚCI

SPRAWNOŚĆ STAWÓW WYZNACZNIKIEM MŁODOŚCI

Nie jest tak, że stawy niszczą się tylko od uprawiania sportu. Owszem, ciężkie ćwiczenia powodują zużywanie się chrząstki stawowej, ale na stawy cierpi wiele osób, które nigdy nie uprawiały sportu wyczynowo. Przyczyny strat do dziś nie są jednoznacznie ustalone, wiadomo jednak, że zawsze w grę wchodzi genetyka.

O stawy trzeba po prostu dbać, a najlepiej zadbać o nie wtedy, gdy są jeszcze w dobrym stanie. Trzeba je odżywiać.

Staw kolanowy

Staw kolanowy

Stawy są chronione błoną i chrząstką. Błona wytwarza maź niezbędną do smarowania części, które stykają się ze sobą w łożysku stawowym. Gdyby tej błony nie było, doszłoby do tarcia kości o kość. Otóż za produkcję mazi stawowej odpowiada kolagen! Jeżeli jest go wystarczająca ilość, to chrząstka okalająca stawy nie tylko jest elastyczna, ale również potrafi regenerować własne komórki. Dzieje się tak dlatego, że podstawową proteinę zawartą w chrząstce stanowi właśnie kolagen! Spełnia on funkcję katalizatora i zarazem reperatora wszelkich przemian.

Kolagen opóźnia procesy starzenia się organizmu, wpływa mobilizująco na odbudowę chrząstki stawowej, ścięgien, skóry, włosów, paznokci i organów wewnętrznych i wreszcie – przyczynia się do rozwoju masy mięśniowej u osób uprawiających sporty siłowe.

Zaraz po trzydziestce zaczyna się proces „wyciekania” kolagenu z naszych tkanek.

Najwyższy więc czas dobrać sobie suplementy mające na celu wyrównywanie poziomu kolagenu, bo on przedłuży nam żywotność mięśni i stawów daleko do przodu. Na szczęście w sprzedaży jest duży wybór kolagenu, a propozycja jest taka, aby podczas kupna kierować się następującymi kryteriami: kolagen w jednorazowej dawce musi być w ilości 10 g, musi być uzupełniony witaminą C, która stanowi korzystny katalizator przemian oraz musi być składnik siarkowy (MSM albo Sufrin). Ponieważ nie we wszystkich produktach spotykamy siarkę, więc trzeba ją ewentualnie dokupić, bo siarka bierze udział w tworzeniu chondroityno-siarczanów, które wchodzą w skład mazi stawowej.

Taką kurację należy stosować w młodszym wieku raz na pół roku, w starszym (40 i więcej) co drugi miesiąc. A ponieważ torebkę z rozpuszczalnym kolagenem stosuje się tylko raz dziennie, więc taki zabieg nie powinien sprawiać kłopotu, natomiast z pewnością zagwarantujemy sobie zdrowe stawy na emerycką przyszłość.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box