Rozliczanie PIT-u w biurze rachunkowym

Rozliczanie PIT-u w biurze rachunkowym

Początek roku to dobry czas na to, aby zaplanować rozliczenie PIT. Bardzo często wiele osób czeka z tym na ostatnią chwilę i później naprawdę ciężko jest znaleźć kogoś, kto za nas rozliczy taki dokument. Chociaż istnieje szereg różnych programów, które ułatwiają samodzielne rozliczanie, często potrzebujemy indywidualnej porady, szczególnie gdy pracowaliśmy w kilku miejscach. Jak zatem rozliczyć PIT? Czy każdy musi złożyć taki dokument? Ile kosztuje rozliczenie w biurze rachunkowym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, przedstawiamy w dzisiejszym poradniku.

PIT — najważniejsze informacje

Podatek dochodowy od osób fizycznych (czyli: PIT – ang. Personal income tax) jest to rodzaj podatku zaliczanego do grup bezpośrednich, w którym opodatkowana jest osoba fizyczna uzyskująca dane przychody.

Najczęściej jednak w języku potocznym PIT określa się jako deklarację podatkową, którą osoby fizyczne muszą składać do Urzędu Skarbowego w określonym terminie.

Jak rozliczyć PIT?

Wszystko zależy od tego, czy zaliczkę na podatek opłacamy sami, czy robi to za nas na przykład zakład pracy. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiedni formularz, który dostępny jest w internecie na stronach Urzędów Skarbowych lub w punktach stacjonarnych. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, jakiego rodzaju przychody rozliczamy. Jeżeli nie mamy pewności, w jaki sposób to zrobić, wówczas warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w biurze rachunkowym.

Biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe

W deklaracji wskazujemy między innymi: przychody, koszty, dochody, wolne kwoty oraz ulgi, które nam przysługują. Niestety wiele osób nie wie jakie odliczenia im przysługują.

Wypełnioną deklarację należy dostarczyć w określonym terminie do Urzędu Skarbowego. Bez problemu można zrobić to również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jednak w tym przypadku potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja. Istotne jest również to, że jeżeli ktoś za nas rozlicz PIT, wówczas deklaracja może zostać złożona przez pełnomocnika.

Rozliczanie PIT-u w biurze rachunkowym — koszt

Ze względu na brak wiedzy oraz czasu wiele osób decyduje się na to, aby rozliczyć PIT w biurze rachunkowym. Dzięki temu z pewnością unikniemy błędów, które mogą nas wiele kosztować. Ile za to zapłacę? Wszystko zależy od tego z czyich usług, korzystamy, jednak kwota nie powinna przekraczać 50 zł. O szczegóły zawsze warto zapytać dane biuro (np.: http://prawnopodatkowy.pl/).

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą dla Was pomocne!

 

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box