Radca prawny czy adwokat?

Radca prawny czy adwokat?

Klienci chcący skorzystać z pomocy prawnej muszą się w pierwszej kolejności zastanowić nad tym, czy interesuje ich pomoc ze strony radcy prawnego, czy też może adwokata. Te dwa zawody są ze sobą ściśle powiązane, jednak są pewne kryteria, które sprawiają, że się od siebie różnią. Adwokaci mają szersze pole do popisu, ponieważ skutecznie udzielą zainteresowanym porady prawnej, będą też w stanie reprezentować interesy swoich klientów przed Sądem, w różnego rodzaju sprawach, nawet tych najbardziej skomplikowanych. Adwokat Zabrze odpowiada też za:

  • przygotowywanie opinii prawnych,
  • sporządzanie aktów prawnych,
  • występowanie w imieniu klienta przed różnymi urzędami.

Zakres działań jest w tym przypadku bardzo szeroki, więc jeśli ktoś ma poważny problem prawny powinien udać się bezpośrednio do kancelarii adwokackiej. Tam na pewno otrzyma się pomoc.

Adwokat

Adwokat

W czym pomoże radca prawny?

Radca prawny również może bardzo pomóc wielu osobom szukającym rozwiązania swoich problemów prawnych. Radcy prawni są w stanie udzielać zainteresowanym porad prawnych, z różnych gałęzi prawa. Nie mogą jednak oni reprezentować klientów przed Sądem w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. To znaczne ograniczenie, dlatego też ludzie zdecydowanie chętniej wybierają adwokatów. Radca prawny nie będzie w stanie im tak wydajnie pomóc, jak adwokat. Dodatkowo adwokaci mogą też prowadzić swoją działalność gospodarczą, zawiera się więc z nimi umowy cywilnoprawne, natomiast z radcami umowy o pracę.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy ktoś ma bardzo poważne problemy z prawem i nie potrafi ich samemu rozwiązać warto udać się po poradę prawną do adwokata. Co prawda do wyboru ma się też radcę prawnego, jednak jest to rozwiązanie na nieco mniej skomplikowane sprawy, gdyż nie może on występować w imieniu klienta przed Sądem w sprawach karnych. Z kolei adwokaci mogą w takich sprawach stać się obrońcami swoich klientów i uchronić ich przed poważnymi konsekwencjami, np. w postaci więzienia. Adwokaci mają obecnie szersze pole manewru.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box