Oświetlenie łazienkowe – praktyczne porady

Oświetlenie łazienkowe – praktyczne porady

Łazienka to pomieszczenie, na wystrój którego zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. Wiemy, że muszą się w niej znaleźć niezbędne akcesoria, jak toaleta, wanna, kabina prysznicowa czy pralka. Ze względu na niewielkie rozmiary tego wnętrza, po zamontowaniu podstawowych sprzętów, nie mamy zbyt dużego pola manewru w przypadku dodatków. Tym, co jest niezwykle ważne w aranżacji każdej łazienki, jest oświetlenie. Wiele łazienek wyposażonych jest jedynie w niewielkie okno lub nie posiada go wcale. Dlatego też dobranie odpowiedniego oświetlenia jest kluczowe. Jaki rodzaj oświetlenia powinniśmy zatem zamontować w łazience?

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie ogólne

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać oświetlenie ogólne, czyli takie, którego światło padać będzie na całą powierzchnię łazienki. Najczęściej wybieranym źródłem światła jest plafon sufitowy. Ten rodzaj lampy gości w naszych domach od dekad i niechętnie sięgamy po alternatywne rozwiązania. Warto jednak przełamywać konwencje i sięgać po nowoczesne lampy. Coraz bardziej popularne stają się oczka halogenowe, które doskonale sprawdzają się właśnie w łazienkach. Pasują zarówno do niewielkich, jak i do dużych łazienek. Wbrew pozorom, paleta modeli takich oczek jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spośród różnych kształtów, materiałów czy kolorów.

Istnieje także rozwiązanie dla osób odważnych, lubiących szokować stylem. Są to lampy wiszące, które dobrze znamy z kuchni czy salonów, ale rzadko widujemy je w łazienkach. To jednak wcale nie oznacza, że nie nadają się one do tego typu pomieszczeń. Dobrze dobrana wisząca lampa nada łazience szyku i stylu, a na odwiedzających nas gościach z pewnością zrobi wrażenie. Takie lampy nie sprawdzą się jednak w każdej łazience, najlepiej pasowały będą do łazienek o wysoko umiejscowionym suficie.

Oświetlenie dodatkowe

Skoro wybraliśmy już główne źródło światła w naszej łazience, czas na wybór dodatkowego oświetlenia. Jest ono równie ważne, jako że w łazience wykonujemy wiele precyzyjnych czynności, jak przycinanie zarostu czy codzienny makijaż. Warto zatem odpowiednio oświetlić poszczególne części tego pomieszczenia, aby ułatwić sobie tę rutynę. Najlepszym wyborem będą kinkiety, montowane po bokach bądź nad lustrem. Możemy zdecydować się również na światło punktowe, które do łazienki wprowadzi niepowtarzalny nastrój. Jeśli zamontujemy je w okolicach wanny, na czas kąpieli możemy zrezygnować z oświetlenia głównego. Tak uzyskana atmosfera sprzyjać będzie relaksowi oraz wprowadzi do naszego życia odrobinę romantyzmu.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box