Odzież patriotyczna – historia naszej ojczyzny zamknięta w symbolach.

Odzież patriotyczna – historia naszej ojczyzny zamknięta w symbolach.

Ubiór pozwala nam wyrazić swoją osobę, zaznaczyć przynależność do danej grupy, czy być manifestacją naszych poglądów. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o odzież patriotyczną, która ostatnimi czasy staje się coraz popularniejsza. Z jednej strony jest to trend bardzo pozytywny, pokazujący przywiązanie do ojczyzny. Z drugiej zaś, niestety bardzo negatywny, w momencie, kiedy symbole narodowe, wykorzystywane są dla celów czysto politycznych, czy propagandowych.

Odzież patriotyczna

Odzież patriotyczna

Odzież patriotyczna – najczęstsze symbole narodowe na koszulkach.

Odzież patriotyczna, reprezentowana może być przez wszystkie rodzaje ubrań. Najczęściej jednak symbole narodowe pojawiają się na koszulkach oraz bluzach. Które z nich producenci ubrań umieszczają najczęściej?

  • Godło Polski – biały orzeł ze złotą koroną na czerwonym tle. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego kraju. Oprócz przynależności narodowej symbolizuje siłę walki i jedność Polaków. Na koszulkach symbol ten często wplatany jest w bardziej złożone grafiki i ubogacany różnymi hasłami patriotycznymi.
  • Barwy narodowe – symbol równie popularny i rozpoznawany na świecie co godło. Biel symbolizująca czystość oraz czerwień upamiętniająca krew przelaną za ojczyznę. Na koszulkach występuje w postaci większych grafik lub jest subtelnym elementem, nierzucających się w oczy ubrań.
  • Znak Polski Walczącej – znany chyba każdemu Polakowi symbol. Stworzony podczas drugiej wojny światowej przez harcerzy, składa się z dwóch połączonych liter – P symbolizującej Polskę oraz W symbolizującej walkę za ojczyznę.
  • Symbole polskiej husarii – wzbudzająca dumę zbroja z dużymi białymi skrzydłami. Znak potęgi polskiej armii, jej męstwa i waleczności.
  • Wizerunek warszawskiego powstańca – symbol przypominający o naszej ciężkiej, okupionej krwią historii. Najczęściej przedstawiany jako twarz chłopca z hełmem znakowanym biało-czerwoną flagą.

Odzież patriotyczna, bez względu na umieszczoną na niej grafikę, winna być noszona z dumą, ale także szacunkiem. Historia zamknięta w wymienionych wyżej symbolach, to historia walki, historia tych wszystkich ludzi, którzy swoje życie poświęcili dla ojczyzny – ludzi, którym należy się cześć i chwała.

 

 

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box