Kolory a architektura

Kolory a architektura

Czasami kolory dodają lekkości lub optycznie powiększają lub zmniejszają przestrzeń. Placówka, przeznaczony dla dzieci i zabawnych gier, będzie miał wiele kolorów, a jednocześnie monumentalny a ciężka architektura będzie wypełniona stonowanymi i delikatnymi kolorami. Kolor we wnętrzach służy funkcji akcentowania formy i podziałów architektonicznych. Po wybraniu właściwego koloru, można optycznie powiększyć lub zmniejszyć rozmiar pokoju, a także skrócić lub przedłużyć go. Kolor  jest potężnym środkiem wyrazu dla architektów, ponieważ dzięki niemu mogą nie tylko podkreślić strukturę budynku, ale także pozwolić stworzyć niepowtarzalną kompozycję architektoniczną.

Reklama: Domy Bydgoszcz

Jest zatem oczywiste, że istnieje niewytłumaczalny związek między materiałem, światłem i kolorem. Można powiedzieć, że kolor jest tylko subiektywnym odczuciem każdej osoby, ponieważ kiedy tam jest nie ma światła, również kolor znika. Kolor ma szczególny wpływ na psychikę człowieka i kolor w zindywidualizowanej formie wpływa na stany emocjonalne.

Le Corbusier napisał: „architektura to mądra, przemyślana gra brył w świetle”, więc sztuką jest stworzenie budynku o odpowiednio dobranych kolorach, który będzie miał pozytywny wpływ na widza. Kiedy Corbusier zaprojektował domy w Pessac, stworzył wrażenie kolorowej kompozycji unoszącej się w powietrzu dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu koloru na budynkach. Wprowadzenie lekkiej konstrukcji żelbetowej i dodanie koloru, zmniejszyło wagę i monotonię ówczesnych budynków mieszkalnych. W ten sposób stworzył „artystyczne szkice w kolorze”, kolaż nakładających się, półprzezroczystych budynki przenikają się w niewiarygodny sposób.

Nie tak dawno kolor był traktowany jako nieistotny i był tylko dodatkiem do architektury, nie zwracając na nią uwagi. Przez lata jego moc została doceniona i jest wykorzystywany na coraz większą skalę do ozdabiania budynków. W wielu miastach prefabrykowane osiedla zostały przemalowane przy użyciu bogatej palety kolorów, co nie tylko cieszy oko, ale także pomaga budować tożsamość lokalnej społeczności.

Architektura budynków mieszkalnych ma prostą bryłę, ale daje im to znakiem rozpoznawczym wyjątkowości jest przemyślana koncepcja kolorów. Na wielu osiedli mieszkaniowych skupiono się na malowaniu płaszczyzn ścian w pewnego rodzaju wzorach, przeplatanych z stonowanymi zabarwieniami. Niektóre z nich są zdominowane przez odcienie zieleni, przeplatane żółtym i czerwonym, podczas gdy inne mają ciepłe kolory pomarańczy i zieleni. Stopniowanie intensywności kolorów występuje, gdy kolory są wystawione na słońce lub cień, a tam, gdzie panuje zmierzch, kolory stają się mocniejsze.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box