Jakie korzyści ma sportowiec, który stosuje aminokwasy?

Jakie korzyści ma sportowiec, który stosuje aminokwasy?

Czym w ogóle są aminokwasy?

Aminokwasy to organiczne związki chemiczne, tak jak sole, węglowodany czy cukry i tłuszcze. Stanowią podstawowy budulec białek oraz biorą czynny udział w gospodarce hormonalnej. Ponadto biorą udział w produkcji takich substancji jak insulina, adrenalina i tyroksyna.

Aminokwasy dla kulturystów…

Ze względu na swoją rolę w organizmie ludzkim, która polega na budowaniu tkanek i komórek, powinno się je przyjmować szczególnie w celu zwiększenia masy. W odróżnieniu od większości przypadków jest to jednak masa mięśniowa, a nie tłuszczowa. Z tego powodu są one zalecane dla osób, które zajmują się kulturystyką. Pomogą w budowie wymarzonej sylwetki.

Aminokwasy

Aminokwasy

Mają one także pewną wyższość nad aminokwasami z takich produktów jak mięso czy jajka. Są o wiele lepiej wchłanialne, co daje szybsze i większe efekty. Nie mogą jednak w całości zastąpić związków, które pochodzą z żywności. Trzeba pamiętać, że jest to suplement- nie podstawowy składnik diety.

…i dla wszystkich osób aktywnych fizycznie.

Nie jest tajemnicą, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego, nasze mięśnie w pewien sposób się „niszczą”. Do regeneracji zazwyczaj potrzeba przerwy, ale oprócz tego w skutecznym środkiem pomagającym w tym procesie są właśnie aminokwasy. Oprócz wspomnianej regeneracji zapewniają one podniesienie wytrzymałości, witalność, siłę oraz wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego wynika, że mają duże znaczenie dla efektywnego treningu. Dzięki nim można dłużej i ciężej ćwiczyć.

Aminokwasy zapobiegają występowaniu katabolizmu, czyli prościej mówiąc, procesu rozpadu tkanek mającym na celu zaspokojenie potrzeb energetycznych organizmu. Niesie to za sobą rozpad tkanki mięśniowej. Istnieje także katabolizm nocny, który występuje podczas snu. Proces ten zachodzi z powodu nieprzyjmowania pokarmu w jego trakcie.

aminokwasy dla sportowców

aminokwasy dla sportowców

Zachęcać do ich stosowania będzie dodatkowo fakt, że są proste do przygotowania i możemy je spożywać w formie shake’ów. Zaleca się suplementację odżywkami białkowymi, aminokwasowymi lub BCAA (aminokwasami rozgałęzionymi), które podnoszą poziom hormonu wzrostu w naszym organizmie.Taki wachlarz plusów aminokwasów wydaje się być jeszcze bardziej wartościowy, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że suplementy te nie przynoszą negatywnych skutków. Można zażywać je bezpiecznie i nie martwić się, że w związku z tym będziemy mieli problemy zdrowotne.

Jak widać przyjmowanie aminokwasów ma wiele zalet dla sportowców, szczególnie kulturystów. Dlatego warto zaopatrzyć się w nie podczas swojej przygody ze sportem.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box