Zewnętrzne elementy okna

Zewnętrzne elementy okna

Na zewnątrz okna montuje się:

■ Rolety zewnętrzne – które mają płaszcz zbudowany z wielu lameli. Chronią wnętrza przed mrozem i gorącem z nagrzanego dachu. Szczelna roleta zabezpiecza jeszcze wnętrza przed nadmiarem jaskrawego światła, a szyby – przed uszkodzeniami mechanicznymi. Osłonv można zamówić jako fabrycznie zespolone z oknem, albo dodać później (do ramy okiennej wystarczy przykręcić we wskazanych miejscach skrzynkę z mechanizmem nawijania płaszcza oraz prowadnice). Sterowanie odbywa się ręcznie albo elektrycznie. Można też wykorzystać zasilanie energią słoneczną (panele słoneczne umieszcza się na skrzynkach).

■ Markizy – wykonane z siatki (PVC), odpornej na czynniki atmosferyczne. Siatka pochłania promieniowanie słoneczne i zatrzymuje 70% ciepła, dlatego poddasze się nie przegrzewa. Osłony takie sprawdzają się na oknach zwróconych na południe i zachód, bo są skuteczne także przy ich otwarciu. Ponadto nie ograniczają widoczności od strony wnętrz. Tańsze modele ręcznie zahacza się o zaczepy na dole skrzydła. Droższe, ze sterowaniem elektrycznym, przesuwają się wzdłuż metalowych prowadnic. Na zimę markizy zwija się do kasety na ramie okna. Po wewnętrznej stronie okna można zamontować:

■ Rolety wewnętrzne – które w większości służą jedynie do powstrzymania jaskrawego światła słonecznego, nie gorąca (tylko niektóre tkaniny mają np. aluminiową powłokę, odbijającą promienie słoneczne). Osłony wykonuje się z materiałów o różnych stopniu przepuszczania światła, mocnych, nieblaknących i odpornych na brudzenie się. Montaż jest prosty – wałek z materiałem mocuje się na górnej krawędzi skrzydła. Zaczepy na bokach skrzydła, najczęściej zamontowane fabrycznie, pozwalają zahaczać roletę na wybranym poziomie.

■ Żaluzje – mające ruchome lamelki, którymi można regulować dostęp promieni słonecznych do wnętrza. Jeżeli te człony pokryte są powłoką antyrefleksyjną, w zimie ustawia się je powłoką do wewnątrz, by nie zatrzymywać ciepła od słońca.

■ Moskitiery – czyli siatki o drobniutkich oczkach, zatrzymujące owady, lecz nie ograniczające widoczności od strony wnętrza. Prowadnice przytwierdza się do krawędzi ościeżnicy.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box