Jak rozbić buty – kilka porad

Jak rozbić buty – kilka porad

Zakup idealnych butów, które będą leżeć na nodze perfekcyjnie od pierwszego założenia jest niemal niemożliwy. Produkowane fabrycznie mają standardowe wymiary i trudno oczekiwać, by pasowały do każdej stopy. Nawet te, które są zamawiane „na wymiar” mogą potrzebować kilku dni na rozbicie i dopasowanie się do nogi użytkownika.

W jaki sposób rozbijać buty, by zachowały swój kształt i nie uległy zniszczeniu? Przede wszystkim rodzaj działania należy dostosować do rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Inaczej bowiem zachowa się skóra, skaj czy zamsz, a inaczej streach lub guma. Warto pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach dotyczących użytkowania nowych butów.

Buty markowe

Buty markowe

Przede wszystkim lepiej unikać zakładania ich na dłuższy czas zaraz po zakupie. Warto po powrocie ze sklepu do domu założyć je na nogę i przejść kilka kroków. Wtedy widać i czuć czy są dobrze dopasowane, czy może wymagają lekkiego rozbicia. Warto przez kilka dni przed „wielkim wyjściem” rozciągać je. Przed założeniem trzeba przygotować stopę poprzez założenie odpowiedniej skarpetki (najlepiej bawełnianej lub bambusowej) lub nawilżenie balsamem, kremem czy żelem a następnie posypanie talkiem lub nawet zwykłym pudrem dziecięcym. Dzięki temu uniknie się ewentualnych otarć i podrażnień. Tak przygotowaną stopę można wsunąć w buta i spacerować po domu przez kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając ten czas każdego dnia.

Innym sposobem na szybkie rozbicie buta jest natarcie wewnętrznej strony alkoholem (np. spirytusem) a następnie delikatne rozciąganie. Wówczas włożenie stopy do buta powinno być łatwiejsze. Jednak należy zachować ostrożność, gdyż nie każdy materiał nadaje się do potraktowania go alkoholem. Warto sprawdzić przed nałożeniem na całość jednego, niewielkiego fragmentu.

Markowe buty męskie i damskie, wykonane ze specyficznych materiałów warto rozbić przy pomocy specjalistycznych preparatów przeznaczonych do tego celu. Przy zakupie można zapytać sprzedawcę o sposób pielęgnacji i konserwacji danego obuwia. Buty, które są słabo podatne na rozbijanie poleca się moczyć w ciepłej wodzie przez kilka minut. Łatwiej wówczas założyć je na stopę i dopasować do jej kształtu.

Innym skutecznym sposobem, rozbijania butów, chociaż wymagającym czasu i cierpliwości, jest stosowanie drewnianego lub plastykowego prawidła. Każdego dnia należy je po sprawdzeniu stopnia dopasowania lekko rozkręcić, aż do momentu uzyskania pożądanego kształtu i wielkości.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box