Jak podłączyć żyrandol?

Jak podłączyć żyrandol?

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w prywatnym domu z oświetleniem ogrodowym, pytanie o to, jak podłączyć żyrandol, z pewnością się pojawi. Każde pomieszczenie ma swoje własne źródło światła, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, który schemat podłączenia żyrandola jest właściwy.  W rzeczywistości schemat elektryczny dla nowego żyrandola jest dość prosty.

Algorytm podłączenia dla nowego żyrandola

Krok 1 — Usuń stary żyrandol

Najpierw musisz pozbyć się starego żyrandola sufitowego. Każdy producent żyrandoli może mieć swoją własną sekwencję działań ze względu na różnorodność modeli. W każdym przypadku należy najpierw wyłączyć prąd, a następnie usunąć żyrandol.

Krok 2  — Sprawdź przewody

Po odłączeniu przewodów upewnij się, że przewody wychodzące z sufitu są w dobrym stanie. Jeśli styk jest wadliwy, przewody mogą być spalone, w takim przypadku należy odciąć stopione końcówki przewodów i rozebrać je. W przypadku niewielkiego przecięcia przewodu należy wymienić okablowanie, dopiero potem zamontować nową lampę sufitową.

Krok 3 — Przypnij przewody

Zdejmij przewody żyrandola, przymocuj je drutami sufitowymi, owiń przewody taśmą elektryczną.

Jak podłączyć żyrandol, jeśli masz pojedynczy przełącznik przyciskowy?

Taka sytuacja nie wymaga skomplikowanych schematów. Jeśli zarówno na suficie, jak i na żyrandolu znajdują się dwa przewody, wystarczy je połączyć parami.

Przewód neutralny w skrzynce przyłączeniowej jest połączony z przewodem neutralnym żyrandola. Fazę podłącza się do wyłącznika z zasilania w skrzynce przyłączeniowej, a następnie z wyłącznika do fazy żyrandola.

Do łączenia przewodów stosuje się zwykle specjalne zaciski. Można też skręcić je kombinerkami i zaizolować kapslami.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box