Jak ograniczyć straty wody podczas podlewania roślin w ogrodzie?

Jak ograniczyć straty wody podczas podlewania roślin w ogrodzie?

Oszczędne gospodarowanie wodą przynosi wiele korzyści, przede wszystkim oszczędności finansowe. Rośliny, szczególnie w okresie suszy, źle znoszą niedobór wilgoci, stąd konieczne jest dostarczenie im odpowiedniej dawki wody. Każdy właściciel ogrodu powinien zadbać o to, aby ograniczyć na tyle, na ile jest to możliwe, ewentualne straty wody w trakcie nawadniania swojego obszaru zieleni.

Częstotliwość nawadniania

Częstość dostarczania roślinom wody uzależniona jest od jakości gleby oraz od gatunków roślin. Jeżeli ogród czy działka są położone na piaszczystej glebie, wówczas wymagana jest większa ilość wody. Lepszą sytuację pod tym względem mają właściciele działek położonych na glebach próchniczych, gliniastych oraz zawierających w składzie iły. W celu zapewniania roślinom optymalnej dawki wilgoci wskazane jest, aby podlewać zieleń rzadziej, ale obficie. Jeżeli posiadamy instalację kropelkową, to można podlewać rośliny w dłuższym okresie czasu. Tego rodzaju nawadnianie jest ekonomiczne, pozwala na wydłużenie czasu podlewania. Poza tym warto zauważyć, że dłuższa praca instalacji kropelkowej ogranicza ilość cykli włączania i wyłączania pompy albo hydroforu.

Sposoby podlewania roślin

W przypadku ręcznego podlewania (np. z polewaczki albo węża podłączonego do hydrantu) należy delikatnie zraszać glebę za pomocą specjalnych końcówek, które pozwalają kontrolować sytuację – ograniczać  rozchlapywanie wody. Nawadnianie najlepiej jest przeprowadzać w dni, kiedy nie ma wiatru, rano albo wieczorem. Wówczas panuje niższa temperatura i woda mniej paruje. Dobrym sposobem na zredukowanie strat wody w przypadku podlewania warzyw czy rabatek kwiatowych jest zastosowanie przewodów nawodnieniowych, które schowane są pod ziemią. Ich dużą zaletą jest to, że dostarczają one wodę prosto do korzeni i nie powodują strat wody w wyniku parowania.

Ograniczanie parowania wody  

Parowanie wody można także ograniczyć przez zastosowanie różnych ściółek mineralnych z grubego żwiru, grysu skalnego oraz małych kamieni otoczaków. W przeciwieństwie do ściółek organicznych (np. z kory) nie wchłaniają wilgoci, przez co straty wody przeznaczonej na podlewanie są mniejsze. Ograniczenie parowania uzyskuje się przez posadzenie roślin w włókninie albo tkaninie z polipropylenu. Biała włóknina odbija światło słoneczne, przez co gleba się nie przegrzewa, mniejsze jest parowanie wody z gruntu i korzeni roślin. Pozwala to na znaczące ograniczenie strat wody.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box