Ekologiczne paliwo do ogrzewania domu

Ekologiczne paliwo do ogrzewania domu

Z każdym rokiem coraz więcej osób rezygnuje z ogrzewania domu węglem i jego pochodnymi. Alternatywą dla tych tradycyjnych paliw jest pellet. To ekologiczne paliwo wytwarzane z odpadów drzewnych, które podczas spalania emituje minimalną ilość dwutlenku węgla.

Sposób wytwarzania pelletu

Do wytworzenia pelletu używa się odpadów drzewnych, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Surowiec pozyskiwany jest najczęściej z tartaków, stolarni lub innych zakładów zajmujących się obróbką drewna. Dostarczony materiał zostaje rozdrobniony za pomocą rębaków rozdrabniarek i kruszarek, a następnie poddany suszeniu. Po uzyskaniu wilgotności na poziomie 8%, usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Tak przygotowany surowiec zostaje sprasowany i poddany granulacji. Jej wynikiem jest gotowy produkt, który po schłodzeniu i spakowaniu jest gotowy do sprzedaży. Jeżeli kogoś interesuje dobrej jakości polski pellet Kraków jest miejscowością, w której można kupić taki opał.

Jak rozpoznać dobry pellet

Przed zakupem pelletu warto zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak wartość energetyczna, zawartość wody, czy też ilość sztucznych dodatków. Informacje te powinny zostać umieszczone na opakowaniu. Jakość opału można również zweryfikować na podstawie jego wyglądu. Zbyt ciemna barwa pelletu może świadczyć o tym, że został przesuszony, co może niekorzystnie wpływać na jego wydajność. Poszczególne granulki powinny być zbite i śliskie. Nie zaleca się kupować paliwa o porowatej strukturze. Jeśli podczas spalania pellet emituje nieprzyjemny chemiczny zapach, świadczy to o jego zanieczyszczeniu i niskiej jakości.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box