Czym cechują się kompresory tłokowe?

Czym cechują się kompresory tłokowe?

Kompresory tłokowe są specyficznymi urządzeniami, które służą do produkcji sprężonego powietrza. Czym cechują się te urządzenia? Jak zbudowane są kompresory tego typu?

 

Kompresory tłokowe – budowa

Jednym z głównych elementów kompresorów tłokowych jest cylinder. Jeśli chodzi o proces wytworzenia powietrza w kompresorach, dochodzi do pobrania danej jego objętości z otoczenia. Następnie tłok ulega posuwistym ruchom, które zmniejszają objętość zassanego gazu. Kolejnym krokiem jest ruch korbowodu połączonego z tłokiem. Warto zauważyć, że wydajność kompresorów tłokowych zależy od wymiarów cylindra, jakie określają jego objętość. Mechanizm sprężania powietrza bazuje na pewnych ograniczeniach, przy czym wyższe wartości parametru uzyskane zostają za pomocą dwustopniowego sprężania.

 

Urządzenie działa najskuteczniej wtedy, gdy zachowany zostaje najwyższy poziom sprężenia powietrza poprzez dany poziom szczelności między tłokiem a powierzchnią cylindra.

Korzyści związane z zastosowaniem kompresorów tłokowych

Kompresory tłokowe z powodzeniem są wykorzystywane w przemyśle na szeroką skalę. Jeśli chodzi o zalety tych urządzeń, warto wymienić:

  • ekonomiczność oraz wydajność pracy,
  • szerokie zastosowanie w przemyśle,
  • zachowanie efektywnej pracy bazując zarówno na średnim, jak i wysokim ciśnieniu,
  • możliwość zastosowania w wielu konfiguracjach (np. na pionowych zbiornikach, z obudową dźwiękochłonną lub bez obudowy),
  • możliwość przyłączania do funkcjonujących instalacji w ramach modułowych systemów,
  • zastosowanie w trybie 50/50, przykładowo w serwisach ogumienia.

Kompresory tłokowe to wytrzymałe i wydajne urządzenia, które sprawdzają się w wielu firmach. Ich zadaniem jest produkcja sprężonego powietrza za pomocą odpowiednich elementów, które działają sprawnie i współgrają ze sobą. Głównym elementem kompresora tłokowego jest cylinder, urządzenie korzysta także z tłoka i korbowodu. Efektowne działanie zostaje zapewnione wtedy, gdy dojdzie do zachowania wysokiego poziomu sprężenia za pomocą szczelności.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box