Aparatura okulistyczna dostępna w profesjonalnych gabinetach okulistycznych

Aparatura okulistyczna dostępna w profesjonalnych gabinetach okulistycznych

Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem i leczeniem wad wzroku oraz chorób oczu. Do najczęstszych wad oraz chorób oczu zalicza się nadwzroczność, krótkowzroczność, jaskrę oraz zaćmę. Ich diagnozowanie ułatwia nowoczesna aparatura okulistyczna dostępna w profesjonalnych gabinetach.

Sprzęt to diagnozowania wad refrakcji

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy też astygmatyzm spowodowane są nieprawidłowym załamywaniem się promieni świetlnych na rogówce i soczewce oka, co powoduje nieostre widzenie. Podstawowym narzędziem służącym do badania wad refrakcji jest autorefraktometr. Urządzenie to emituje nieszkodliwą wiązkę promieni podczerwonych, które padając na oko, dokonują pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki. Szybkie badanie ostrości widzenia umożliwia również foropter. Jest to sprzęt wyposażony w wiele soczewek, umożliwiających precyzyjny dobór szkieł korekcyjnych dla pacjenta. Badanie foropterem jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Nowoczesne aparaty wyposażone są w duży kolorowy wyświetlacz ułatwiający okuliście pracę. Wyróżniają się także kompaktową obudową i oryginalnym designem.

Lampa Szczelinowa

Lampa Szczelinowa

Okulistyczne urządzenia diagnostyczne

Podstawowym narzędziem diagnostycznym wykorzystywanym przez okulistów jest lampa szczelinowa. Urządzenie wyposażone w źródło światła oraz mikroskop pozwala na ocenę budowy struktur oka i diagnozę takich chorób jak zaćma, czy też zapalenie spojówek. Nowoczesne lampy szczelinowe wyposażone są w filtry umożliwiające wykonywanie różnych badań, a także aparaty pozwalające na wykonanie dokumentacji fotograficznej. Innym powszechnie stosowanym urządzeniem diagnostycznym jest tonometr. Urządzenie to pozwala na wykonywanie pomiarów wewnątrz gałki ocznej. Stosowanie tonometru jest szczególnie wskazane w przypadku podejrzenia występowania jaskry, a także nadciśnienia ocznego. Coraz częściej w gabinetach okulistycznych korzysta się również z takich sprzętów jak tomografy komputerowe, ultrasonografy, oftalmometry, a także mikroperymetry.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box